HTML Web Tasarım Dersleri Meta Etiketi

HTML Web Tasarım Dersleri Meta Etiketi, HTML Web Tasarım Dersleri, HTML Web Tasarım Dersleri Meta Etiketleri, Meta Etiketi Kullanmanın önemi, Meta etiketleri nasıl kullanılır, meta etiketi kullanma, meta etiketleri nasıl kodlanmalı, meta etiketi kodlamak istiyorum, sitemin meta etiketi yok, meta etiketi ne işe yarar, meta etiketinin önemi var mı? meta etiket güncellemeleri, arama motorlarında meta etiketlerinin önemi, meta etiketleme, meta etiket google arama motoru önemi, meta etiketleri, meta etiketlerinin önemi var mı ?

Meta Etiket Kullanımı Hakkında Bilgi

Meta Etiket Kullanımı Hakkında Bilgiler

Merhabalar değerli ziyaretçimiz, bugünkü konumuzda meta etiket kullanımını, önemini, arama motorlarının meta etiketlerine bakış açısını işleyeceğiz.

Bugüne kadar bildiğiniz yada duyduğunuz bilgilerin ezberini bozacak bilgilerimizle sizlere yardımcı olmaya devam ediyoruz. 2016 mayıs ayına kadar Google arama motoru için meta etiketleri, meta etiketlerinin karakter uzunlukları meta etiketlerinin sitenizin konusuyla paralel olması konusunu biraz işleyelim akabinde arama motorlarının meta etiketlerine bugünkü bakış açısını işleyelim.

Öncelikle geçmiş bilgilerimizden basdeceğiz, meta etiketlerinin kodlarını paylaşacağız, akabinde meta etiketlerinin bugünkü konumunu paylaşacağız arama motorları açısından önemini paylaşacağız.

Gerekli kodlar şöyle,

Öncelikle bir notpad belgesi açınız, <head> </head> <title></title> <body> </body><footer></footer> etiketlerimizi oluşturunuz. Meta etiketlerimizin genel yapısı şu şekildedir,

<meta name=”keywords” content=”kelime1, kelime2, kelime3″ /> 

name ve content özniteliklerini açıklayacak olursak; name, meta etiketimizde kullanılacak içeriğin türünün ne olacağını (örn, keyword, yani anahtar kelime) content ise bizzat içeriklerin kendilerini ifade eder.

etiketimizin tek taraflı bir etiket (br gibi ) olduğundan bir boşluk ve / işareti ile kapandığımıza dikkat edin.

Meta taglarımızın karakter sayısı 160’ı geçmemeli, site adımız ise 65 karakteri geçmemelidir. Karakter sınırını aşmak sitemizin seo değerini düşürecektir, arama motorları tarafından spam olarak algılanmasına sebep olabilecektir.

Cümlemizde geçen ve bundan sonra da sık sık geçecek olan öznitelik (attributes) kavramına değinelim. Öznitelikler, birlikte kullanıldıkları etiketlerin nasıl kullanılacaklarını belirleyen her biri farklı işlevlere sahip öğelerdir. Örneğin yukarıdaki meta etiketleri anlattığımız anahtar kelime belirleme işlemindeki görevini birlikte kullanıldığı name ve content öznitelikleri sayesinde yapmaktadır.

Bir başka öznitelik kullanarak meta etiketinin farklı bir işlevi (örn başka bir sayfaya yönlendirme işlemi) ne şekilde yapacağını belirleyebiliriz. Bir başka ifade ile, etiketlerin nasıl davranacaklarını öznitekiler ile belirliyoruz denilebilir.

Not:<meta> etiketi, sayfanızı ziyaret edecek kişileri bir başka sayfaya yönlendirmek için -mesela başka adrese taşındığınızı ifade etmek için – kullanabilir,

Örneğin:<meta http-equiv=”refresh” content=”5″;

url=http://stiadresi.com/gidilecek_sayfa.html” />

Bu örnek 5 saniye sonra ziyaretçileri verdiğiniz adrese yönlendirecektir.

Meta tagları sitenin çalışma amacını arama motorlarına açıklamak ve indekslenmek için önemlidir ancak Google arama motoru 2016 yılında yaptığı güncellemelerden sonra açıklamada bulunarak artık meta tagların önemli olmadığını, sitenin içeriklerini, içeriklerin özgünlüğünü ve gerçekliğini dikkate aldıklarını açıkladı. Bu açıklamadan sonra meta taglarını yazmayacak mıyız ?  elbette kurallarına göre meta taglarını yazacağız, arama motorlarına sitemizin yayınlanma amacını iletecek olan kelimeleri ve site başlığını yazacağız fakat arama motorlarında yükselmek konusunda birşey beklemememiz gerekiyor. Sorularınız için metnin altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz yorumlarınız devamlı takip edilmektedir.

Facebook Sayfamız

İnstagram Sayfamız

Web Tasarım Sayfamız

İletişim Sayfamız

HTML Web Tasarım Dersleri Meta Etiketi
5 (100%) 1 oy

About the Author:

 
%d blogcu bunu beğendi:
EV SSL