HTML Web Tasarım Dersleri

HTML Web Tasarım, XHTML Belge Yapısı, HTML Web Tasarım Dersleri, Html Web Tasarım Öğreniyorum, HTML5 Web Tasarım Başlangıç, Web Tasarım Dersleri, HTML5 Web Tasarım Dersleri, Mobil Uyumlu Web Tasarım Dersleri, Web Tasarım Kodlama Dersleri, Web Tasarım Kodları, Web Tasarım Kod Özellikleri, Web Tasarım Başlangıç Kodları, Web Site Tasarımı Nasıl Yapılır, Web Sitesi Nasıl Kodlanır, Web Tasarım Kodlama Sistemleri, Web Tasarım Yapma Programları, Web Tasarım Dersleri Ders 1 gibi sorgular yazarak web sitemize ulaşan değerli ziyaretçimiz web sitemize hoş geldiniz.

Html Web Tasarım dersleri

Html Web Tasarım

Değerli ziyaretçimiz web sitemize hoş geldiniz web tasarım derslerimizin ilk makalesi olan bu günkü makalemizde belge yapısını öğreneceğiz ve web tasarım kodlamanın yani web tasarım yapmanın ilk adımlarını beraber atacağız.

XHTML BELGE YAPISI,

Belli bir düzenin olmasını istediğimiz her yerde belli kuralların da olması gerektiği gerçeğini sizde takdir edersiniz. Dünyanın çok farklı bölgelerinden milyonlarca insanın değişik tip ve modeldeki cihazlarla ziyaret ettiği web sayfalarının da belli standartlara oturtulması gerektiğini tahmin edersiniz, bu gerekliliği hepimiz biliyoruz. Bu standartları oturtmak için W3C sitesinin bulunduğunu ve buradan web sitemizde uluslar arası ziyaret standartlarına uygun olmayan bölümlerin tesbitini yapıp nasıl düzeltilmesi gerektiğini görebilirsiniz.

Uluslar arası ziyaretçilerimize uyumlu bir siteye sahip olabilmek için XHTML dilini kullanmamız gerekiyor, işte bu gerçek XHTML dilini ortaya çıkarmıştır. XHTML  dili için oluşturulan standartların belgeye uygulanabilmesi için öncelikle elimizdeki belgenin bir XHTML belgesi olduğunun tarayıcılar tarafından algılanması gerekmektedir. bu sebeple de biz oluşturacağımız belgelerin başına belge türü bildirimini -DOCTYPE- muhakkak olarak koyacağız.

XHTML belgemizde kullanacağımız belge türü bildirimi;

<!DOCTYPE HTML PUBLIC “_//W3C/DTD XHTML 1.0 Transitional//EN””http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd adresindeki dtd dosyasında belirtilen standartların geçerli olacağıdır. DTD ve kullanımı konusunda makalemizin devamında XML bölümünde yer vereceğiz.

Üç tip belge türü kullanabiliriz. Birinci tür yukarıdaki örnekte gördüğünüz  Geçişli (transtional), diğeri ise Kesin’dir. (Strict) Geçişli türünde eski HTML standartları da geçerlidir. Kesin türü ise onaylanmamış etkileri kabul etmez ayrıca xhtml web tasarım dilinin bir takım üst düzey özelliklerini kullanmak için de bu türü seçmemiz gerekmektedir. Çerçeve (frameset) türü ise çerçeve kullanımı içindir.

Haydi web tasarım kodlamaya başlayalım.

XHTML Belge Şablonu,

<!DOCTYPE HTML PUBLIC “-//W3C/DTD XHTML 1.0 Transitional//EN” “http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd”>

<html xlmns=”http://www.w3org/1999/xhtml”>

<head>

</head>

<body>

TARAYICILAR, BİLGİSAYAR, CEP TELEFONLARINDAN GÖRÜNTÜLENECEK OLAN TÜM BELGELER <br/>

</body>

</html>

yukarıda aktardığım kalıp XHTML belgelerinin yapısını göstermektedir. En Üstte belge türü açıklaması ve tanımlaması gelmektedir. Ardından belgenin bir html belgesi olduğunu gösteren <html> etiketi (tag) bulunmaktadır. Gördüğünüz gibi belgemiz başladığı gibi yine <html> etiketi ile bitmektedir. Tek farkı / işareti ile başlamasıdır. “html” etiketi tüm belgeleri içine alan kapsayıcı etikettir. Ek olarak html etiketine xlmns=”http://www.w3org/1999/xhtml” şeklinde bir XML ad alanı (namespace) ekliyoruz.

XHTML’de sadece html etiketi değil tüm etiketler (<head> </head> <body> </body> etiketlerinde olduğu gibi) “/” işareti ile başlayan kapanış etiketi ile mutlaka kapatılır. Tek taraflı etiketler ise (örn: satırbaşı etiketi olan br) bir boşluk bırakılarak ve / işareti eklenerek <br /> şeklinde yazılır.

! Açma ve kapama etiketleri içerikler ve bu arada yer alan tüm unsurlar öğe (element) diye adlandırılır. Örn: <h1 align=”center”> YAZI </h1> satırı komple bir XHTML öğesidir.

örneğimizdeki diğer etiket olan <head> </head> etiketi belgemizin web tarayıcılarında görüntülenecek sayfa başlığını ve meta bilgilerini ifade eder. Ayrıca bazı tip CSS ve JavaScript dosyalarını çalıştıracak satırlar da burada yer alabilir.

<body> </body> etiketleri belgelerimizin tarayıcılarda görüntülenecek kısmını ifade eder. Yani tarayıcılarda gösterilmesi gereken her şeyi bu etiketlerin arasına yazacağız.

Yukarıda tasarlamaya başladığımız belge şablonunu NOTPAD programında da uygulayabilirsiniz. ismini ilk_belgem.html şeklinde kaydedip kodlamanıza bu şekilde devam edebilirsiniz.

<head> </head> etiketlerinin arasında web sitemizin başlığı olan ismi eklemeyi unutmayın, bunun için gerekli kodlar title etiketi <title> HTML Web Tasarım Dersleri Ders 1 </title> yazıp kaydedin sonra explorer de çalıştırdığınızda başlığının HTML Web Tasarım Dersleri Ders 1 olduğunu göreceksiniz.

Bir sonraki makalemizin başlığı html web tasarım dersleri 2 olacak ve şuan devam etmemiz gereken yerden meta etiketleri kısmından devam edeceğiz. vakit ayırdığınız için teşekkür eder bu zorlu yolculukta başarılar dileriz.

Facebook Sayfamız

İnstagram Sayfamız

Web Tasarım Sayfamız

İletişim Sayfamız

HTML Web Tasarım Dersleri
Bu yazıya oy ver

By | 2017-12-15T20:33:44+00:00 Eylül 17th, 2016|Categories: BLOG, Kategoriler, Web Tasarım Dersleri|0 Comments

About the Author:

 
%d blogcu bunu beğendi:
EV SSL