Sıralı Sırasız Listeler

Sıralı Sırasız Listeler, Web Tasarım Liste Oluşturma, Listeler, İç İçe Listeler, İç İçe Liste Oluşturma, Sıralı Liste Oluşturma, Sıralı Olmayan Listeler Oluşturma, web tasarım kodlama, web tasarımı liste kodlama, web tasarım liste oluşturma, web tasarımı yaparken listeler nasıl oluşturulur, liste oluşturma kodları web tasarım, html5 liste oluşturma, html web tasarım listeler, html web tasarım sıralı listeler, web tasarım desleri sıralı liste oluşturma, web tasarım dersleri liste oluşturma, liste oluşturma kodları arıyorum gibi sorgular yazarak web sitemize ulaşan ziyaretçimiz aşağıda liste, sıralı liste, iç içe sıralı liste oluşturulmasıyla ilgili kodlama derslerine başlıyoruz, bugünkü konumuz listeler.

Web Tasarımı Yaparken Sıralı ve Sırasız Liste Oluşturma

Web Tasarımı Yaparken Sıralı ve Sırasız Liste Oluşturma

Web Tasarımında en çok kullanılan içeriklerden biridir listeler, web tasarımı yaptığınız müşterinin ürün listesi, hizmet listesi, referans listesi, ürün ve hizmetleriyle ilgili detayların listesi… günlük hayatımızda konuşurken nasıl ki sürekli birşeyleri listeliyoruz, iş yerimizde ürün stoklarımızı listeliyoruz, demirbaşlarımızı listeliyoruz aynı gerçek hayattaki gibi web sitemizi de birebir kullanıyoruz, ürünlerimizi listeliyoruz, hizmetlerimizi listeliyoruz. Şık dizayn edilmiş listeler web sitelerinde müşterilerin ilgisini çekiyor, iyi bir web tasarımcı şık ve kullanışlı tasarımlar yapma çabası içerisindedir. En başında web tasarım ve kodlama işini öğrenirken şıklık ve kullanışlılığı kendinize prensip edinmelisiniz. Web sitesini tamamlayıp teslim etme ve işi bir an önce bitirme derdinde olmanız yeni müşterilerin kaçmasına sebep olacaktır.

Bugünkü konumuz listeler, sıralı ve sırasız listeler oluşturma konusu,

Sıralı Sırasız Listeler Oluşturma

Sıralı Sırasız Listeler Oluşturma

Listeler

Verilerinizi web’de sunarken, onları daha anlaşılır ve düzenli yapabilmenin yöntemlerinden biri de listeli sunumdur. Bu bölümde verilerimizi listeler halinde nasıl sunabileceğimizi göreceğiz.

Sıralı ve Sıralı Olmayan Listeler Oluşturma

Sıralanmış liste (ordered list) numaralı listeleri ifda eder. Etiketi <ol>’dir. Sıralanmamış liste (unordered list) ise, madde imleri ile yapılan listeler için kullanılır. Etiketi <ul>’dir.

Listelerin içerisindeki her bir öğe içinse liste öğesi (list item) anlamına gelen <li> etiketi kullanılır. <li> etiketi <ol> veya <ul> etiketinin içinde kullanılır.

İki liste tipini de örneklendirelim.

<h3> öğrenmem gerekiyor </h3>

<ol>

<li> XHTML </li>

<li> CSS </li>

<li> DREAMWEAVER </li>

<li> FLASH </li>

<li> PHOTOSHOP </li>

</ol>

 

Öğrenmem gerekiyor

1.       XHTML

2.       CSS

3.       DREAMWEAVER

4.       FLASH

5.       PHOTOSHOP

<h3> öğrenmem gerekiyor </h3>

<ul>

<li> XHTML </li>

<li> CSS </li>

<li> DREAMWEAVER </li>

<li> FLASH </li>

<li> PHOTOSHOP </li>

</ul>

 

Öğrenmem gerekiyor

 

*XHTML

*CSS

*DREAMWEAVER

*FLASH

*PHOTOSHOP

İç İçe Listeler

Listeler iç içe de kullanılabilirler Bu sayede detaylı listeleri sergilemek mümkün olmaktadır. Burada önemli olan içe koyduğumuz listenin etiketlerini doğru sıralamaya göre yerleştirmekdir. Arka sayfadaki tabloda da göreceğiniz gibi alt listenin etiketleri <ul> </ul> altında yer aldıkları liste öğesinin içine <li> XHTML: <ul> </ul> </li> şeklinde tasarlanmıştır.

Bugünkü makalemizde web tasarım kodlama derslerinin en önemli parçalarından biri olan listeler konusunu işledik. Sıralı ve sırasız listeler olarak sınıflandırdık. Bir sonraki web tasarım dersimizde görüşmek üzere bizlere vakit ayırdığınız için teşekkür eder iyi çalışmalar dileriz.

Facebook Sayfamız

İnstagram Sayfamız

Web Tasarım Sayfamız

İletişim Sayfamız

Sıralı Sırasız Listeler
Bu yazıya oy ver

About the Author:

 
%d blogcu bunu beğendi:
EV SSL