Web Tasarım Dersleri CSS’in Yapısı

Web Tasarım Dersleri CSS’in Yapısı, CSS’in Yapısı, CSS Kodları, CSS Özellikleri, CSS dersleri, Web Tasarım Dersleri CSS, Web Tasarımı CSS Özellikleri, CSS’in Yapısı Nasıl, CSS Öğrenmek İstiyorum…

Merhabalar değerli ziyaretçimiz bu günkü makalemizin konusu css’in yapısı.

CSS’in detaylı kullanımına geçmeden önce yapısal olarak iyice tanıyalım Bu sayede CSS kodlarını yazarken hata yapma ihtimalimiz büyük oranda azalmış olacaktır.

CSS’in yapısı, Seçiciler(Selector) ve Bildirim Bloğu (Declaration Block) olmak üzere iki ana kısımdan oluşmaktadır. Bildirim bloğu ise Özellik (Property) ve Değer (Value) şeklinde iki parçadan meydana gelir.

seçici {Özellik:Değer;}

h1 {font-family:Arial;}

p,h1,body… vb bütün XHTML etiketleri CSS için birer seçicidirler. Bir başka ifda ile CSS bu secicilere özellik ve değer atayarak tasarım işini ifa eder.

Bildirim bloğu süslü parantezler { }  arasına yazılır. Özellik ile değer arasına “:” iki nokta konulur. Bir bildirim bloğu ; (noktalı virgül )ile bitirilir.

web tasarım dersleri css'in yapısı

web tasarım dersleri css’in yapısı

Örnek

Bir bildirim bloğu ile seçicileri tek tek kullanmak bir zorunluluk değildir. Gerekli olduğunda aralarına virgül “,” konularak istenildiği kadar seçici atanabilir. Bu kullanım şekli gruplama olarak adlandırılır.

Örnek

h1, h2, h3, h5, h6 {color:green}

Örneğimizde tüm XHTML başlık elemanlarını tek bir bildirim bloğuna atayarak hepsinin yeşil renkte olmasını sağladık.

Açıklama Satırı

İstersek CSS kodlamamıza açıklama satırları ekleyebiliriz. Açıklama satırları bize yol göstermesi açısından önemlidir. Sadece tasarımı yapan kişi için değil dosyayı kullanacak herkese (hele de uzun bir CSS dosyası ise ) neyin nerede olduğu ve hangi amaçla kullanıldığı konusunda yol göstererek insanların işini kolaylaştıracak ve böylece epey zaman tasarrufu sağlayacaktır.

Kullanımı

/* Açıklama Satırı */ şeklindedir

Örnek

/* Açıklama Satırı */

p{

text-align:center;

/*bir başka açıklama satırı */

color:black;

font-family:arial

bir sonraki makalemizde SEÇİCİLER konusuyla devam etmek üzere iyi çalışmalar diliyoruz.

Umarız hayalinizdeki web tasarımlarını yapar, hayal dünyanızı hayatınıza yansıtabilirsiniz. Daha profesyonel iş hayatı, daha profesyonel ve estetik bakış açısı, daha fazla kazanç için mutlaka sitemizi takip edin. Web, grafik ve pazarlama statejilerinde profesyonel olan arkadaşlarımızı ekibimizde görmek istediğimizi tekrar vurguluyor iyi çalışmalar diliyoruz.

Facebook Sayfamız

İnstagram Sayfamız

Web Tasarım Sayfamız

İletişim Sayfamız

 

Web Tasarım Dersleri CSS’in Yapısı
5 (100%) 1 oy

By | 2017-08-03T14:54:33+00:00 Kasım 29th, 2016|Categories: BLOG, Kategoriler, Web Tasarım Dersleri|Tags: , , |0 Comments

About the Author:

 
%d blogcu bunu beğendi:
EV SSL