Web Tasarım Dersleri Form Oluşturma

Web Tasarım Dersleri Form Oluşturma, Web Tasarım Dersleri Formlar, Html web tasarım form oluşturma, html web tasarım form oluşturma teknikleri, web tasarım dersleri formlar, html web tasarım formlar, html web tasarım formlar, web tasarım dersleri form oluşturma, Web tasarım dersleri metin kutusu oluşturma gibi sorgular yazarak web sitemize ulaşan değerli ziyaretçimiz, web sitemize hoş geldiniz. Bugünkü konumuz html web tasarım dersleri form oluşturma konusu.

Html web tasarım formlar

Web Tasarım Dersleri Form Oluşturma

Kullanışlı web sitelerini kullanışlı yapan özelliklerden bir taneside form özelliği, formlar web sitesinin ziyaretçisiyle arasındaki önemli bir bağ. İletişim formu, personel işe alım formu, fiyat teklifi isteme formu, kayıt formu, üyelik formu…

Web sitesinin kullanım amacına göre düzenleyeceğiniz güzel bir form web sitemizi daha kullanışlı hale getireceği gibi ziyaretçilerimizin bilgi paylaşımını da kolaylaştırır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili hızlı feedback sağlaması bizim içinde çok önemlidir.

Form Oluşturma

Oluşturacağımız form,  form etiketleri arasında yer alır ve method özniteliği ile beraber kullanılır.

<form method=”post”>

……………….

</form>

Buradaki method özniteliğinin görevi, form onaylandığında yapılacak işlemin ne olacağını belirlemektir. Post ve get olmak üzere iki metod söz konusudur. get bilgilerin site url sinin arkasına eklenerek gönderileceği anlamına gelir. post ise daha güvenli ve yaygın bir yöntemdir. HTTP sorgusu ile gönderilir. Fakat burada bu konunun detaylarına girmeyeceğiz bundan sonraki makalemizde konuyla alakalı daha detaylı bilgiler veriyor olacağız. Çünkü şu anda bizi formun tasarım kısmı ilgilendiriyor. Form gönderme olayına PHP bölümünde detaylı olarak gireceğiz.

Metin Kutuları

Metin kutuları formların içerik girilen ana unsurlarıdır.

standart metin kutusu:

<input type=”text”/> şeklindedir.

Genel amaçlı input etiketinin tek taraflı bir etiket olduğuna dikkat ediniz.

Her zaman olduğu gibi bunu da bir boşluk ve / işareti ile bitiriyoruz.

type=”text” ifadesi girilecek veri tipinin bir metin olacağı anlamını taşır. input etiketi ile text haricinde ihtiyacınıza göre password, checkbox, radio, submit, reset, file, hidden, image, button, değerlendirmeden herhangi biri de kullanılabilir.

Ayrıca her seferinde mutlaka name özelliği ile bir özel değerde atanmalıdır. Bu alana girilecek veriler bu değişken ismi altında değerlendirilecektir.

Kullanımı,

<input type=”text” name=”ismi”/>

Metin kutusunun varsayılan genişlik değeri 20 pikseldir. Bu değeri size özniteliği ile değiştirebilirsiniz.

Kullanımı

<input type=”text” name=”ismi” size=”30″ />

Ayrıca girilecek metinin karakter sayısını sınırlamak istersek maxlength özniteliğini kullanırız.

Kullanımı

<input type=”text” name=”ismi” size=”30″ maxlength=”100″/>

Formumuza bir de çok satırlı bir metin alanı (örn: adres bilgisin için) ekleyelim. Bunun için textarea özniteliğini kullanacağız. Ayrıca değişken ile birlikte rows değerini yani satır sayısını, cols ile de uzunluğun kaç karakter eninde olacağını belirleyeceğiz.

<textarea name=”adresi” rows=”5″ cols=”30″></textarea>

Örnek

<body>

<h2> Başvuru Formu </h2>

<tablo>

<form method=”post”>

<tr>

<td> Adı: </td>

<td>İnput type=”text” name=”ismi” /> </td>

</tr>

<tr>

<td> Adresi:</td>

<td> <textarea name=”adresi” rows=”5″ cols=”30″> </textarea> </td>

</tr>

</form>

</table>

</body>

Örneğimize dikkat ederseniz form elemanlarımızın bir tablo yapısı içinde sunulduğunu göreceksiniz. Bunu bu şekilde ayarlamanın sebebi formun düzgün alt alta ve hizalı bir biçimde görünmesini temin etmek içindir. Bundan sonraki örnekleri de tablo içerisinde göstereceğimizi belirleyelim. Böylece tablo konumuzu iyice öğrenmiş oluyoruz.

Facebook Sayfamız

İnstagram Sayfamız

Web Tasarım Sayfamız

İletişim Sayfamız

Web Tasarım Dersleri Form Oluşturma
Bu yazıya oy ver

By | 2017-12-09T19:33:13+00:00 Eylül 27th, 2016|Categories: BLOG, Kategoriler, Web Tasarım Dersleri|0 Comments

About the Author:

 
%d blogcu bunu beğendi:
EV SSL