Web Tasarım Dersleri İçerik Dış Alanı (Padding)

Web Tasarım Dersleri-İçerik Dış (Padding) Alanı, Web Tasarım Dersleri Padding, Web Tasarım İçerik Dış Kısmı kodlama hakkındaki makalemize hoş geldiniz değerli ziyaretçimiz. Bir önceki makalemizde kenar çizgisi konularını işlemiştik, bir önceki konuyu görmek için blog sayfasına tıklayıp bir önceki makalemize tıklayabilirsiniz.

Padding Alanı web sitemizde yaptığımız kenar yani bir önceki makalemizde box modelin etrafındaki tek çizgili, kesik çizgili, alın ve ince çizgili kutu modellerinin dış kenar yani border ile sitemizin arka planında kalan alan kısmının arasındaki alan padding alanıdır Bu alan ile ilgili şimdi nasıl renk biçim mesafe vereceğimize bakalım.

Padding alanı border çizgisi ile içeriğiniz arasında kalan ve içeriğinizi kuşatan alandır. Aynen margin değerinde olduğu gibi dört yönde de ayrı ayrı tanımlanabildiği gibi hepsinin padding özelliği ile bir arada tanımlayabilirsiniz. Uzunluk değeri (em, px,.. vd) ya da yüzdelik (%) değeri ile atanabilir.

Örnek kod çalışması

<code> (lütfen tasarımınıza bu satırı yazmayın, bu satırdan sonrasını yazın)

<head>

<style type=”text/css”>

p {

padding-top:25px;

padding-left:50px;

}

</style>

</head>

<body>

<p> Bu paragrafa üstten 25px, soldan ise 50px padding değeri uygulanmıştır. </p>

</code>

Yukarıdaki örnek farklı yönlerde padding uygulanmasına aşağıdaki örnek ise tüm yönlere tek seferde padding uygulanmasına örnektir. Burada margin değerini anlatırken söylediğimiz dörtlü, üçlü, ikili ve tekli kullanım ve değerlerin saat yönü esas alınarak dizilmesi kuralı aynen geçerlidir.

<code> (lütfen tasarımınıza bu satırı yazmayın, bu satırdan sonrasını yazın)

<head>

<style type=”text/css”>

p{ padding:100px};

</style>

</head>

<body>

<p> 100 px değeri tüm yönler için de geçerlidir. </p>

</body>

</code>

Padding dersimiz bu kadar değerli ziyaretçimiz bir sonraki makalemizde web tasarım derslerinden liste biçimlendirme konusuna geleceğiz, bu konumuz tablolara kadar devam edecek. Bir sonraki web tasarım dersimizde buluşmak dileğiyle başarılar dilerim…

Facebook Sayfamız

İnstagram Sayfamız

Web Tasarım Sayfamız

İletişim Sayfamız

Web Tasarım Dersleri-İçerik Dış (Padding) Alanı
Bu yazıya oy ver

By | 2017-08-03T13:17:54+00:00 Aralık 8th, 2016|Categories: BLOG, Kategoriler, Web Tasarım Dersleri|Tags: |0 Comments

About the Author:

 
%d blogcu bunu beğendi:
EV SSL