Web Tasarım Dersleri Web Bağlantıları

Web Tasarım Dersleri Web Bağlantıları, Web Bağlantıları, Web Bağlantıları nedir, Web Bağlantıları kodları, Web Bağlantıları nasıl yazılır, Web Bağlantıları hakkında bilgi, hyperlink kodları, hyperlink nedir, yeni başlayanlar için web tasarım dersleri, web tasarımı yapanlar, web tasarım yapmak istiyorum, web tasarım hizmetlerine başlangıç, web sitesi tasarlamak istiyorum, web sitesi nasıl tasarlanır, hyper link kodlamaları, köprüler ve bağlantılar hakkında bilgi, web tasarım dersleri köprüler gibi sorgular yazarak web sitemize ulaşan değerli ziyaretçimiz web sitemize hoş geldiniz.

Web Tasarım Dersleri Web Bağlantıları

Web Tasarım Dersleri Web Bağlantıları

Köprüler: Web Bağlantıları,

web bağlantıları (hyperlink) web sayfalarının birbirine bağlanmasıdır. Ayrı ayrı sayfalar halinde yazdığımız web dosyalarını ya da bir siteden başka bir siteye yön veren link bağlantılarını nasıl oluşturacağımızı işleyeceğiz bugün. 

Bağlantı bir metin olabileceği gibi bir resim de olabilir. Bir linki tıklamak bugüne kadar internette gezinirken defalarca yaptığınız bir işlem bu işlemin nasıl gerçekleştiğini şimdi öğreneceğiz.

Bu işlem için <a> etiketini ve href özniteliğini kullanacağız.

Bir Örnek Yapalım

<a href=”http://www.innovaajans.com”> Tıklamaya Duyarlı Hale Gelen Metin </a>

Tarayıcıda; Tıklamaya Duyarlı Hale Gelen Metin şeklinde görüncektir. Bağlantı metinleri varsayılan olarak altı çizgili olarak görüntülenir.

Gidilecek adres aynı klasödeki bir dosya ise, site adresini uzun uzun yazmak yerine

<a href=”dosya_ismi.html”> Tıklamaya Duyarlı Hale Gelen  Metin </a>

örneğindeki gibi …/ şeklindeki bir kullanım yeterli olacaktır.

Eğer linkimizi aynı sayfanın belli bir yerinde vermek istiyorsak orada bir çapa (anchor) kullanmamız gerekir. Bu sayede bir web sayafasında mesela alt kısma kaydırma çubuğu kullanmadan bir anda inmek mümkün olacaktır. Yapılacak işimiz önce çapanın yerini belirlemek daha sonra da bir köprü oluşturmaktır. Çapanın yerini belirlemek daha sonra da köprü oluşturmaktır. Çapanın yerini belirlemek için <a> etiketini ile name özelliğini kullanacağız.

Web Tasarım Dersleri Web Bağlantıları

Web Tasarım Dersleri Web Bağlantıları

Kullanım Örneği,

Çapanın Yeri: <a name”çapa_adı”> Metin </a>

Link: <a href=”#çapa_adı”> Tıklamaya Duyarlı Hale Gelen Metin </a>

örnek olarak üstte Listeler konusunu izah ederken kullandığımız örneği ele alalım. Sayfanın baş tarafındaki listede yer alan XHTML  maddesi ile ilgili açıklamanın sayfamızın sonunda olduğunu varsayalım biz aradaki diğer konulara bakmadan XHTML yazısına tıklayıp hemen sayfanın en altındaki açıklama paragrafına inmek istiyoruz.

Bunun için önce sayfanın en altındaki açıklama paragrafımızın başlığına inilecek hedef yerin burası olduğunu gösteren

<a name=”XHTML”> XHTML Açıklama </a>

etiketini yazıyoruz. Ardından sayfanın başındaki listeden tıklanacak liste öğemiz olan XHTML öğesine

<a href=”#XHTML”> XHTML </a>

şeklinde link veriyoruz. ARtık linke tıkladığımızda doğrudan sayfanın en altındaki paragrafa ineceğiz.

Bu başlık altında son olarak bir posta adresine bağlantı oluşturmayı öğreneceğiz bunun için href niteliğini ile beraber mailto: ve eposta adresini yazacağız.

Kullanımı,

<a href=”mailto:bilgi@innovaajans.com”> Bize ulaşmak için tıklayınız </a>

İnnova Ajans teknik ekibi temel web tasarım dersleriyle sizlerle bilgilerini paylaşmaya devam edecek bir sonraki makalemizde resim ekleme, resimlere link verme konusunu işleyeceğiz. Başarılar diliyoruz…

Facebook Sayfamız

İnstagram Sayfamız

Web Tasarım Sayfamız

İletişim Sayfamız

 

Web Tasarım Dersleri Web Bağlantıları
5 (100%) 1 oy

About the Author:

 
%d blogcu bunu beğendi:
EV SSL