Mobil Uyumlu Web Tasarım

Merhabalar değerli ziyaretçimiz, İnnova Web Tasarım Ajansı olarak bizler mobil uyumlu web tasarım hizmetleri veriyoruz. Bugünkü konumuzda mobil uyumlu web tasarım nedir ? Mobil uyumlu web tasarımın avantajları nelerdir ? Bir web sitesinin mobil uyumlu olmadığını nasıl anlarız gibi sorulara açıklık getireceğiz.

Mobil Uyumlu Web Tasarım Nedir ?

Mobil uyumlu web tasarım web sitemizin her türlü ekran boyutundaki masa üstü bilgisayarlara, her boyutta tabletlere, her boyutta cep telefonlarına uyumlu olarak görüntülenmesine, web sitesinin sayfalarının biz herhangi bir kaydırma hareketi yapmadan mobil telefon veya tablet ekranında tam görünmesidir. Örneğin iletişim sayfasınnı görmek için web sitesinin diğer ucunu bulmaya çalışmazsınız. Masa üstünde tüm başlık kısmına yayılan menü mobil tasarımda tek bir tıkla bulabileceğiniz şekilde kendini düzenler. Web sitemizin her çeşit ekran boyutuna uyumlu bir şekilde açılmasına mobil uyumlu web tasarım denir. Mobil uyumlu web tasarımda sayfalar, resimler otomatik olarak küçülerek mobil ekran boyutuna dönüşür ve tam görünür.

Mobil Uyumlu Web Site Tasarım

Mobil Uyumlu Web Tasarım

Gelelim ikinci sorumuzun cevabına,

Mobil uyumlu web tasarımın avantajları nelerdir ?

Mobil uyumlu web tasarımın en önemli avantajı daha fazla ziyaretçiye ulaşmaktır. Günümüz teknolojisinde mobil sorgu sayısı masa üstü sorgu sayısını geçtiği için Google arama motoru ve diğer arama motorlarında ziyaretçilerin yüzde altmışından fazlası mobil kullanım üzerinden sitemize gelmektedir. Dolayısıyla mobil kullanıma uygun olmayan, anasayfası görünüp iletişim sayfası bir türlü görünmeyen, resimlerin mobil görünüme uyum sağlamadığı bir siteden ziyaretçi hemen kaçar, sorgusunu yenileyerek başka bir siteye girer, sitemiz hem değer kaybına uğrar, hemde işletmemiz müşteri kaybına uğrar.

Artık mobil kullanım olanakları o kadar ileri düzeye ulaştı ki ziyaretçi sorgu yapıp cep telefonundan sitemize girdiğinde uzun uzun bilgileri okumak için uğraşmasın bizi hemen arasın diye tek tıkla aramaya yönlendirme butonları, canlı destek butonları, mobil menü, mobil ikon, mobil versiyon tamamen detaylı bir hale geldi. Hatta web sitenizin alan adına m. alt uzantısı ile mobil versiyon yaparak mobil kullanıma yönlendirme verdiğiniz sayfalar daha fazla değer görebiliyor, eğer ki masa üstü versiyonunuz mobil uyumlu değilse mutlaka m. uzantılı bir alt domain ile mobil versiyon kesinlikle tasarım yaptırın.

Şunu kesinlikle yaşadınız,

Hepimiz yolda yürürken, araba kullanırken, otobüste yolculuk yaparken cep telefonumuzla meşgul oluyoruz ve aklımızdaki ürün, hizmet bilgiler için cep telefonumuzdan sorgulamalar yapıyoruz. Bu sorgulamalar sırasında hiç flash özellikli, her yerinden ses çıkan, giriş yaptığınızda sadece ana sayfasını gördüğünüz diğer bölümlerini ziyaret etmek için sayfayı hep sola doğru sürüklemeye çalıştığınız siteler gördünüz mü ?

Eskiden belki evet ama artık hayır hiç göremezsiniz. Çünkü Google arama motoru 2016 mayıs ayında yaptığı güncelleme ile mobil uyumlu olmayan siteleri arama motoru listesinin derin ve tozlu dehlizlerine itti. Mobil uyumlu siteniz yoksa arama motorunda birinci sayfada olmayı unutun. Kendiliğinden gelecek olan ziyaretçileri unutun. Eski kafalı, cimri, teknolojinin nimetlerinden habersiz, internet üzerinden gelen hedef kitleye inanamayacak kadar yaşlı olduğunuzu kabul edin. Hayır ben böyle değilim. İnternet üzerinden gelen hedef kitleye inanıyorum. İşletmemin gelişmesini istiyoru. İşletmeme karşı cimri değilim. Eski kafalı bir işletmeci değilim. Bir web sitem var ama mobil uyumlu değil. Mobil uyumlu web tasarım istiyorum diyorsanız 0532 683 13 43 nolu hattımı arayabilirsiniz.

Mobil Uyumlu Web Tasarım

Mobil Uyumlu Web Tasarım

Bir web sitesinin mobil uyumlu olmadığını nasıl anlarız ?

gelelim son sorumuzun cevabına, web sitesi yaptırmak istiyorsunuz. Bir web tasarım firması buldunuz. Size web tasarım örnekleri gönderdiler.  Masa üstü bilgisayar üzerinde kullanım yapıyorsunuz ve tasarımın tüm özelliklerini bilmek istiyorsunuz. Öncelikle, site gelen web tasarım demosundaki linki tıklayın. Açılan demonun sağ üst köşesinde internet tarayıcının sağ üst köşesinde sayfayı küçültme, sayfayı aşağıya alma, sayfayı kapatma ikonları vardır, bu ikonlardan ortada duran sayfayı küçültme ikonuna tıklayın. Sayfayı küçültün. Sayfa küçüldükten sonra birazda siz manuel olarak sayfanın kenarından tutun. Biraz daha küçültün ve cep telefonu boyutuna getirin. Tasarımın menü görümünde değişiklik oldumu ? Tasarımın slaytı cep telefonunda görünebilecek kadar küçüldü ve ful görünüyor mu? Sayfanın içerikleri tam görünüyor mu ? Sayfanın içerikleri yarım yarım mı görünüyor ? Menü görünümü mobil menü görünümüne dönüştü mü ? yani şunun gibi bir görünümden bahsediyorum değerli ziyaretçimiz, 

Eğer bu ikon görünmedi ve sadece ana sayfa, hakkımızda gibi site üst menüsünün ilk elemanlarını görüyorsanız kesinlikle bu tasarıma ücret ödemeyin. Cep telefonunuzdan ziyaret edin, yine aynı yarım görüntü mü var ? Cep telefonundan girişte herhangi bir arama iconu, paylaş iconu, canlı destek iconu görüntülenmiyorsa, mobilde internetiniz hızlı olmasına rağmen tasarım çok geç açılıyorsa veya açılmıyorsa bu tasarımı almayın, mobilde internetiniz yavaş ve kotanız az ise biraz beklemeyi tercih edin. Beklemenize rağmen çok yavaş ise bu tasarımı almayın.

Çünkü bir tasarım ne kadar iyiyse sizin müşterileriniz o kadar iyi bir web tasarım ile karşılaşacak, ne kadar kötüyse müşterileriniz o kadar kötü bir tasarımla karşılaşacak. Rakipleriniz web sitenizi ziyaret ederek web sitenizin problemli olduğunu görüp ucuza yaptırdığınızı ve güçlü reklam ve tanıtım maliyetleri ayıramadığınızı düşünecek, sizi yeni tanıyan müşterilerinizin bir çoğu zaten sitenize ulaşamadığı gibi ulaşanlarda küçük bir firma olduğunuzu düşünecek.

İnnova Reklam Web Tasarım Ajansı Mobil Uyumlu Web Tasarım

İnnova Web Tasarım Ajansı’nda mobil uyumlu web tasarım maliyetleri normal, cebinizi yormayacak oranlarda, kredi kartına taksitle sizlere sunulmaktadır. Günümüz teknolojisinin her geçen gün daha çok mobil kullanıma kaydığını ve sitenizin mutlaka mobil uyumlu web tasarım özellikleri taşıması gerektiğini unutmayın.

Her türlü soru öneri ve talepleriniz için lütfen 0532 683 13 43 nolu hattı arayın.