Metin Biçimlendirme

Metin Biçimlendirme, Metin Biçimlendirme Nedir ? Metin Biçimlendirme Nasıl Yapılır? Başlık Etiketleri Ne İşe Yarar? Başlık Etiketleri nasıl oluşturulur, Web tasarım dersleri metin biçimlendirme, metin biçimlendirme web tasarım, başlık etiketleri web tasarım dersleri, başlık etiketi kodlama, metin biçimlendirme kodlama, web tasarım kodlama dersleri, web tasarım dersleri, web tasarımı nasıl yapılır, web site tasarımı nasıl yapılır, iyi bir web tasarımcı olmak için bilinmesi gerekenler, başlık etiketleri nasıl yazılır? gibi sorgularla web sitemize ulaşan değerli ziyaretçimiz web sitemize hoş geldiniz.

Metin Biçimlendirme

Metin Biçimlendirme

Metin Biçimlendirme Başlık Etiketleri, <h1>’den <h6>’ya kadar büyükten küçüğe doğru giden başlık tipi söz konusudur. Mevcut şablonumuzu kullanarak <body> etiketinin hemen altına cümlemizi ekleyelim ve konuyu deneyelim.

<body> <h1> Yaşasın</h1> <h2>İlk Web Sitemi Yaptım </h2> <br/> <h3> Ben bu işi öğreneceğim. </h3> <p> <h4> Artık bundan sonra daha çok şey öğreneceğim</h4></body>

Başlık etiketlerini hizalamak istersek align özniteliğini kullanabiliriz.

Bu öznitelik ile kullanılan değerler: left (sola), right (sağa), center (ortalı) justify’dır (iki yana yaslı).

Kullanımı

<h1 align=”center”> METİN </h1> biçimindedir.

Kalın ve İtalık  Harf Biçimlendirme

Kalın yazı için <b> </b> etiketleri italik yazı içinse <i> </i> etiketleri kullanılır. Dilerseniz b etiketi yerine strong etiketini ve i etiketi yerine de em etiketini kullanabilirsiniz.

Aynı örneğimiz üzerinden devam edelim.

<body> <h1> <b> Yaşasın </b>

Dikkat ettiyseniz Bir konu öğrendiğimizde bu konuyla ilgili olarak örnek yaparken bir önceki konuda yaptığımız örnek üzerinden gidiyoruz buradaki gayemiz konulara teker teker tekrar etmek ve pekiştirmektir.  ayrıca birçok etiketi bir arada nasıl kullanabileceğimizi göstermektir dikkat edeceğimiz husus etiketleri ilk açılan son kapanır kuralına göre kullanılmaktadır.

Metin biçimlendirme ile ilgili doğru ve yanlış kullanım örnekleri

 

Doğru kullanım

<b> <i> ben bu işi başardım </i></b>

Yanlış kullanım

<b><i> ben bu işi başardım </b> </i>

 

Bir  diğer etiketimiz ise  pre etiketidir.  bu  etiket white-space denilen  karakterlerin dikkate alınmasını sağlar.  Yani araya bere  etiketi koymamış olsakta boşlukları dikkate aldığından metin  tek bir satış şeklinde değil de bizim eklediğimiz gibi görünür.

< body>

<pre>  artık ben bu işi başardım

</pre>

</body>

 

metin biçimlendirme konusu bugünlük burada sona erdi değerli ziyaretçimiz bir sonraki konumuzda listeler konusunu işleyeceğiz. bir sonraki makalemizde görüşene dek mutlu kalın, başarılı kalın…

Facebook Sayfamız

İnstagram Sayfamız

Web Tasarım Sayfamız

İletişim Sayfamız

Metin Biçimlendirme
Bu yazıya oy ver

About the Author:

 
%d blogcu bunu beğendi:
EV SSL