web tasarım blog

Bursa Reklam

Bursa Reklam

Bursa Reklam, Bursa Reklam Ajansları, Bursa Reklam Ajansı, Bursada Reklam Ajansı var Mı ? Bursada Hangi Reklam Ajansları Başarılı, Bursada Çok Tavsiye Edilen Reklam Ajansları Hangileri ? gibi sorgularla sitemize ulaştınız ve doğru yerdesiniz.

İnnova reklam ajansı olarak siz değerli ziyaretçilerimize bursada reklam, internet reklamları, sosyal medya reklamları konusunda hizmet veriyoruz.

Bursa daki faaliyetlerimizi sizlere aktarmadan önce sizlere biraz bursanın analizini yaparak bursa işletmeleri için reklamın önemine ve bursanın coğrafi, kültürel ve nüfus yoğunluğu bakımından incelemesine bakalım.

bursa-reklam

Bursa

Bursa ilimiz Türkiye’nin en kalabalık 4. İlidir. Bursa Marmara Bölgesi’nde yer almaktadır. Türkiye’nin batısında, Marmara Denizi’nin güneyinde yer alan Bursa Marmara Bölgesi’nin ise 2. Büyük ilidir. Son verilere göre toplam nüfusu 2.842.547’dir.

İlde on yedi adet ilçe bulunmaktadır. Ayrıca 230 belde, 659 köyü bulunmaktadır.  İlçeleri; Osmangazi, Nilüfer, Büyükorhan, Gemlik, Yıldırım, Karacabey, Harmancık, Gürsu, İznik, İnegöl, Kestel, Keles, Mudanya, Mustafakemalpaşa, Orhangazi, Orhaneli ve Yenişehir’dir.

Ege ve Marmara bölgeleri arasında kalan Bursa, iklim olarak oldukça fazla çeşitlilik göstermektedir. Denizden 155 metre yükseklikte olan ilde daha çok ılıman bir iklim hakimdir. Ancak ilin güney ve iç kesimlerde karasal iklim, kuzey kesimlerinde ise Akdeniz iklimi özellikleri ağır basmaktadır. Tarihi, kültürü, doğal güzellikleriyle tam bir doğa harikası ve yurt içi yurt dışı turistlerin uğrak yeri olan Bursa ticari işletmeler bakımından rekabetin yoğun olduğu bir ilimizdir.

Kuzeyde Marmara Denizi’ne 135 kilometrelik kıyı şeridi olan il topraklarının %35’ini dağlar, %40’ını ormanlar, %17’sini ise ovalar oluşturmaktadır. Ormanları gürgen, ıhlamur, kestane, kızılağaç, meşe, göknar, karaçam ve kayından oluşmaktadır. Bitki örtüsü bakımından en zengin illerimizden olan Bursa’da daha çok zeytinlik ve makiler vardır.

Bursa’da bulunan akarsular; Mustafakemalpaşa Çayı, Nilüfer Çayı, Göksu Çayı, Koca Dere, Kara Dere, Aksu Deresi’dir. Göller; İznik ve Uluabat gölleri. İlde bulunan dağlar ise; Samanlı Dağlar, Katırlı Dağları ve Uludağ’dır. Uludağ aynı zamanda Marmara Bölgesi’nin de en yüksek dağı olarak bilinmektedir. Yüksekliği 2.543 metredir.

Ekonomi

Ekonomik açıdan en gelişmiş illerimiz arasında olan Bursa’da Türkiye’de bu konuda 5. sırada yer almaktadır.  Ekonomisi sanayi, ticaret, turizm, tarım ve tarıma dayalı sanayiden oluşmaktadır. Bunların dışında maden, orman ve el sanatlarının da Bursa ekonomisine önemli katkılıları olduğu bir gerçektir. Bu ticari katkılar işletmelerimizin başarılı çalışmalarıyla ortaya çıkmıştır. İşletmelerimiz arasında firmalar arasında rekabet oldukça yoğundur, Google arama motoru sonuçları oldukça yüksektir.

Ayrıca, %40’ı ormanlık olan ilde yılda 150 ton reçine, 650.000 ster yakacak odun ve 160 bin m3 kerestelik odun elde edilmektedir. İlde bulunan maden yatakları ise; linyit, bor tuzları, manyezit, çinko, amyant, mermer, volfram ve kromdur. Maden işletmeleride oldukça yoğundur.

Modern tarımda ise en ileri seviyede olan Bursa’da sulama, ilaçlama ve suni gübreleme çalışmaları yoğun olarak yapılmaktadır. Verimli ovaları ile ülkemizde tarım konusunda önemli ilimiz olan Bursa’da hemen hemen her türlü tarımsal faaliyet yapılabilmektedir.

Bursa’da mevcut nüfusun %60’ı tarımla uğraşmaktadır. Arazisinin %44’ü tarladan oluşan ilde üretilen başlıca tarım ürünleri; incir, şeftali, kiraz, çilek, kestane, elma, , üzüm, armut, çilek, vişne, kiraz, kayısı, erik, muşmula, kızılcık, ceviz, kavun, karpuz, fasulye, patlıcan, biber, enginar,domates, patates, salatalık, lahana, pırasa, soğan,  bakla, bezelye ve çiğ baklagiller, zeytin,  tütün, pamuk, ayçiçeği, susam, anason, buğday, arpa, mısır, yulaf ve pirinçtir.  Üretilen ürünlerin yıllık tahmini miktarları ise 500.000 ton civarıdır.   Üretilen ürünler yurtiçi ve yurt dışı piyasalara ihraç edilmektedir.  Tarım konusunda faaliyet gösteren işletmelerimiz reklam tanıtım faaliyetlerine önem vermektedir. Tarım firmaları konusundada rekabet yine yüksektir.

Türkiye’de yetiştirilen en kaliteli sebzeleri üreten Bursa’da bu konuda domates birinci, soğan ise ikinci sırada yer almaktadır. Ayrıca Türkiye’nin çilek ihtiyacının %80’i, şeftali ihtiyacının %40’ı Bursa’dan temin edilmektedir.  Dünyanın en verimli kestaneleri de yine Bursa’dan alınmaktadır.Tahıl, sebze ve meyve dışında ipek böcekçiliği üretiminde de diğer illerin önüne geçmektedir.  İlde yıldaortalama 600 tona yakın koza üretimi yapılmaktadır.

Bursa ekonomisinin bir diğer önemli kaynağı ise hayvancılıktır. Daha çok kıl keçisi ve sığır üzerine yapılan hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı ilçeler; Büyükorhan, Orhaneli, Karacabey, Harmancık, İznik ve Mustafakemalpaşa’dır.  Hayvancılık Küçükbaş dışında arıcılık da Bursa’da önemli bir rant kapısıdır. İlde bulunan tahmini kovan sayısı 32.000 civarıdır.

Sanayi

Türkiye’nin en önemli sanayi merkezi olan Bursa’da bugün itibariyle 7.000 işyeri bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük 32 firması da yine Bursa’da faaliyetlerini sürdürmektedir. Sektör olarak oldukça fazla çeşidin bulunduğu ilde belli başlı üretim konuları şunlardır; un, pekmez, mobilya, yonga, levha, kimyasanayii fabrikaları, akü, çelik ve plastik boru, makina ve döküm, madenieşya, süt, peynir, tereyağı, kaymak, yoğurt ve lor, konserve ve meyve suyu, deri, yağ, sabun, plastik ve tekstil ürünleri.

İle ulaşım karayolu, denizyolu ve havayolları ile sağlanmaktadır. İlde dört adet de üniversite bulunmaktadır. Bunlar; Bursa Orhangazi Üniversitesi,Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu’dur. Öğrenci yurdu ve eğitim sektöründede faaliyetler oldukça aktiftir ve rekabet oranı yüksektir. Bu öneme binaen,

İnnova reklam ajansı olarak bizler bursada reklam, bursa reklam, bursa reklam ajansı, bursa reklam ajansları, bursa reklam tanıtım, bursa internet reklamları, bursa sosyal medya reklamları, Osmangazi reklam, Nilüfer reklam, Büyükorhan reklam, Gemlik reklam, Yıldırım reklam, Karacabey reklam, Harmancık reklam, Gürsu reklam, İznik reklam, İnegöl reklam, Kestel reklam, Keles reklam, Mudanya reklam, Mustafakemalpaşa reklam, Orhangazi reklam, Orhaneli reklam, Yenişehir reklam

5/5 - (1 vote)

Hakkında webtasarimci

Ayrıca Kontrol Edin

Web tasarım örnekleri

Web tasarım örnekleri

Web tasarım örnekleri Web tasarım örnekleri web tasarım yaptırmayı düşündüğümüz zaman görmek istediğimiz şablonlardır. Firmalardan …