Nostaljik Reklamlar

Nostaljik Reklamlar, reklam ajanslarında yıllar içinde değişim, reklamlarda neler değişti, reklam trendleri, geçmiş yıllarda reklamlar, eski reklam filmleri, eski reklam ajansları, eski reklamlar nasıl yapılırdı ? eskiden reklam yapmak kazançlımıydı ? reklamlarda neleri bulabiliriz ? eski reklamları izle, eski reklam izle, 80 kuşağı reklamlar, 90 kuşağı reklamlar, 2000 li yıllardaki reklamlar, 2010 yılından sonra reklam trendleri neler?

Nostaljik Reklamlar

Nostaljik Reklamlar

Merhabalar değerli ziyaretçimiz, reklamın dünü bugünü hakkında kısa bir bilgi paylaşımı ve sonrasında  geçmiş yılların reklamlarını ele almak istiyorum.

Reklam ve ilan, ürün hakkında bilgi paylaşımı mısır piramitlerinin yapıldığı yıllara kadar dayanır, ticaretin yapıldığı alanlara duvara ürün ile ilgili çizilmiş açıklamaları görmek mümkün, fakat reklamın bu kadar eski çağlarını konuşmayacağız, ülkemizde reklam yapılıyor diyebileceğimiz yıllardan bahsetmek istiyorum, 1980’ler 90’lar gibi mesela.

Öncelikle şunu net olarak söyleyebiliriz ki reklam filmleri, reklam sloganları yayınlandığı tarihte halkın kültür ve bilgi seviyesini gözler önüne sererek gelecek çağlara iletir. Ürün unutulur, firma unutulur, kime hitap ettiği belki sonraki yıllarda kimsenin umurunda olmaz belki fakat o ilanlardaki, reklam metinlerindeki manalar ve kullanılan kelimeler, insanın zihninde yarattığı algı o yıllardaki toplumun eğitim ve kültür seviyesiyle ilgili net bilgiler verir. Örneğin,

1990’lar Öncesi ve Sonrası

1990 dönemi ve öncesine baktığımızda bol bol sigara reklamı, bira reklamı, 18 yaş altı çocukların zihinlerini olumsuz etkileyecek ateşli silah ve benzeri ürünlerin bol bol reklamının yapıldığını gördüğümüzde reklam sektörünün etkilerinin henüz insanlar üzerindeki sonuçları araştırılmamış ve hukuki sonuçlara yol açtığına ulaşamamış durumdayız.

Yine diğer bir konu 80 ve 90 lı yıllarda reklam sloganları kıvrak zeka içermeyen, tüketiciyi ürünü almaya tetiklemeyen dümdüz açıklamalar yapıldığını görüyoruz.

Örneğin,

Vim güçlü temizlik, ürünü diğerlerinden daha çok tercih edilmeye tetikleyici hiçbir cümle yok, insan vücudunda gücü simgelemek ve işaret etmek için kol kasları kullanılırken, resimde yumruk resminin kullanılmış olması eleştirilmemiş ve üzerinde düşünülmemiştir, insan vücudunda yumruk savaş, savunma, öfkeyi ifade eder, kol kası ise gücü… 🙂

Kullanılan görseller ve yapılan çekimler sadece bir iki saniyelik görüntülerden ibaret, bundan birçok sonuca ulaşabiliriz,

Rekabetin düşük olması satın almaya tetikleyici sloganlar üretmeye zorlamamış olabilir, sanayi ve ticaretin zayıf olması tekelcilik sağlamış reklam yapılsa da yapılmasa da ürün yinede alınıyor olabilir, reklamların kısa sürelerden ibaret olması ise özel kanalların az olması sebebiyle reklam veren firma sayısının çok olması reklam ücretlerinin yüksek olmasından ve reklam çekimlerinin masraflı olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Nostaljik Reklamlar

Nostaljik Reklamlar

Geçmişten bugüne reklamları izlediğimizde en çok gözümüze çarpan sonuç şu ki her geçen gün insanoğlu daha bilgili, daha zeki, daha doyumsuz. Günümüzde yaptığınız reklamın sadece ürün ile ilgili bilgi vermesi yeterli değil, tüketici ürünü aldığı için kendini mutlu hissettirecek veya farklı hissettirecek reklam mesajlarına ihtiyaç duyuyor. Seçicilik artmış, beğeniler yüksek, zihinsel kavrama ve algı düzeyinin daha yüksek olduğunu görüyoruz.

İnnova Ajans olarak internet reklamları ve video reklamları konusunda tüm firmalarımıza geleceğin reklam stratejileri ve bugünün reklam taktikleriyle hizmet veriyoruz. Reklam sektörünün dünü, nostalji içeren reklamların verdiği mesajlarla ilgili kısa paylaşımımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz, bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

Facebook Sayfamız

İnstagram Sayfamız

Web Tasarım Sayfamız

İletişim Sayfamız

5/5 - (2 votes)