web tasarım blog

SEO Uzmanı

SEO Uzmanı

SEO Uzmanı, SEO çalışması sürecini baştan sona koordine edip uygulayan ve SEO çalışması işini başarıyla tamamlayan kişiye denir. Profesyonel bir SEO uzmanı arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bugün şirketler için profesyonel bir SEO uzmanı en önemli bir çözüm ortağıdır. SEO çalışması yapılmış bir web sitesi gece gündüz çalışan bir pazarlamacı gibi fayda sağlar. Web sitesi sürekli olarak internet üzerinden yeni müşteriler kazandırır. Web tasarım sayesinde ülke genelinden tanıdık tanımadık yeni web sitesi ziyaretleri olur ve bu ziyaretler müşterilere dönüşür. Bu sayede profesyonel SEO çalışması ve SEO uzmanı büyük önem arz eder. Peki SEO uzmanı kimdir, ne iş yapar, nasıl yapar? tüm bu soruların cevapları yazımızın devamında.

SEO UZMANI

SEO Uzmanı,

SEO uzmanı dediğimiz kişi SEO çalışması dediğimiz teknik çalışmayı yapan ve yürüten kişidir. Profesyonel SEO uzmanlarının sayısı aslında çok azdır. SEO uzmanı olduğunu söyleyenlerin yüzde biri gerçek SEO uzmanıdır. Gerçek bir SEO uzmanı, anahtar kelimeye, yayınlanacak bölgeye, sektöre göre analiz yaparak müşteriyi doğru yönlendiren, SEO sürecini başarıyla tamamlayan kişidir. Bugün web tasarımının ne olduğunu bilmeyen, bir siteye yüz tane anahtar kelime yazmayı reklamcılık sanan, bu yaptığı işleme SEO uzmanlığı diyen binlercesi var. Bu çeşit kişileri gerçek SEO uzmanından ayırabilmek için referanslarına bakın.

Birde bir SEO uzmanı şu cümleyi söylüyorsa gerçek SEO uzmanı değildir ” yüzde yüz birinci satır garantisi veriyorum.” SEO uzmanı bazı sektörlerde birinci sayfa, bazı sektörlerde ilk satır garantisi vermez. Ben hiçbir sektörde, hiçbir anahtar kelime için ilk satır garantisi vermiyorum. İlk satır daima parayı bastıran adwords müşterisinindir. Google arama motorundan bahsediyorsak, Google adwords müşterisi her zaman üst satırda olacaktır. Çünkü o müşteri tıklanma başına maliyet üzerine para öder. SEO çalışması ise sınırsız tıklanma hakkıyla 7/24 yayınlamakla ilgili bir işlemdir. Bu aslında adwords sistemine göre çok daha avantajlıdır.

seo uzmanı

 

İdeal SEO Uzmanı,

SEO uzmanı hedef kitlesinin ihtiyaçlarını bilir. Firma adınızı ve yaptığınız işi, bulunduğunuz yeri söylediğiniz anda kafasında SEO sürecini yaratabilir. SEO uzmanı gerçekçidir, arama motoru kullanıcılarının yazdığı anahtar kelimeleri bilir, sizin sektörünüzde hangi anahtar kelimelerin çok arandığını bilir ve firmanıza bunları tavsiye eder.

” SEO uzmanı kendi web sitesini yayınlayıp müşterisinin sitesiyle ilgilenmeyen kişi değildir.”

” SEO uzmanı günlük olarak arama motorlarını analiz eder ve çok yazılan anahtar kelimeleri bilir. 4-5-6 kelimeden oluşan, kimsenin yazmayacağı anahtar kelimeleri size önermez.”

“SEO uzmanı kazanmaya ve kazandırmaya odaklı düşünür, size müşteri kazandırmayacak bilgilerle sitenizi doldurmaz.”

” SEO uzmanı çok düşünür, çok çalışır, çok yazar. SEO uzmanından, yazdığı teknoloji makalelerini isteyebilirsiniz.”

SEO Süreci

SEO süreci ürün ve hizmetlerinizi analiz etmekle başlar. Sektörünüzdeki rekabeti analiz ederiz. Rekabet durumuna göre, bütçenize göre fiyat belirlenir ve süreç işlemeye başlar. Anahtar kelime listesi hazırlanır, SEO çalışması sözleşmesi yapılır. Web siteniz SEO çalışmasına göre optimize edilir. Web siteniz SEO uyumlu değilse, yeniden bir web sitesi yapılır. Web site haritası oluşturulur. Google analitik sistemine siteniz kaydedilir. Sitenize SSL sertifikası tanımlanır. SEO çalışmasının asıl konusu olan tanıtım yazıları ve grafikleri hazırlanır. Bu işlem rutin olarak günlerce, aylarca devam edebilir. Siteyi güncel tutmak SEO çalışmasının bel kemiğini oluşturur. Tek başına yetmez ama olmazsa olmazdır.

Site içi SEO süreci tamamlandıktan sonra site dışındaki sitelerden trafik çekebilmek adına sitenize yönlendirmeler yapılır. Dışardan gelen trafikler de sitemizin arama motorlarında değer kazanması için çok önemlidir. Sosyal medya hesapları üzerinden gelecek olan trafiğin de bir değeri vardır. Günlük olarak sosyal medya hesaplarınızdan paylaşım yaparak sitenizin linkini paylaşmak sitenize devamlı ziyaretçi kazandırma noktasında önemlidir. Yukarıdaki SEO süreci makalesinde süreç ana başlıklar halinde kısaca anlatılmıştır. Teknik kelimeler kullanarak sizleri teknik kelimelerde boğmak yerine, kullanıcı diliyle bu iş nasıl yapılır bunu anlatmaya çalıştım. Aşağıda yazıyı okumaya devam etmek isterseniz sektörümüzün teknik terimleriyle de konuyu anlatmaya devam ediyorum.

SEO Uzmanı Nasıl Çalışır ?

Profesyonel bir SEO uzmanı ürün ve hizmetinize göre sizin için gerekli olan anahtar kelimeler listesini hazırlar. Bu anahtar kelimeler sektöre ve yere göre iki üç kelimeden oluşur. Lokal SEO çalışmalarında yer isimleri de yazılabilir. Anahtar kelimeler hazırlandıktan sonra ücret ve süreç bilgisi sizinle paylaşılır. Anlaşma durumunda SEO çalışması sözleşmesi yapılır. Sözleşme ıslak imzalarla imzalandıktan sonra müşteri tarafından ödeme yapıldıktan sonra süreç başlar.

SEO uyumlu web sitesi şart.

Mevcutta bir web sitesi yoksa SEO uyumlu bir web sitesi yapar. Web sitesi var SEO uyulmu değilse optimize eder, optimize edilemiyorsa yeniden web sitesi tasarımı yapılır. Web sitesi var ve SEO uyumlu ise bu web sitesinde hemen SEO çalışmasına başlar. Bir SEO uzmanı size ben web tasarımı yapmıyorum, benim uzmanlık alanım SEO çalışması diyorsa uzak durun, bu kişiyle çalışmayın. SEO çalışması ile web tasarımı birbiriyle o kadar iç içe bir iş ki web tasarım bilmeyen bir kişi SEO çalışmasını da bilmiyor demektir.

Mobil uyum işin can damarı.

Bir web sitesi SEO uyumlu ise zaten mobil uyumlu demektir aslında. Yinede ayrı bir başlık açmadan geçemezdim. Günümüzde sitelere gelen ziyaretçilerin abartısız % 70 mobil cihazlardan geliyor. Tablet ve cep telefonunda artık masa üstü bilgisayardan daha çok vakit geçiriyoruz. Standart kullanıcılar tüm aramalarını cep telefonundan yapıyor. Bu durumda ziyaret ettiği bir web sitesinde hemen ara butonu bulursa o sitenin sahibini arama olasılığı daha yüksek. Sitenin mobil görünümünde de okunaklı, şık ve kullanışlı olması çok önemli. Biz bunu çok önemsiyoruz.

Site haritası olmazsa olmaz.

Web tasarımın optimize edilmesi için site haritası oluşturulur. Sitenizdeki karşılığı bulunmayan kırık linkler, 404 hataları, kırık resimler gözden geçirilir. Gerekiyorsa yeniden inşaa edilir yada tamamen kaldırılır. Bu işlem site haritası oluşturulmadan önce, site haritası Google search console sistemine kaydedilmeden önce yapılır. Tüm web sitesi optimizasyonu tamamlandıktan sonra Google botlarını sitemize davet etmek için harita gönderilir. Site haritasını Google arama motoruna göndermek demek gel benim sitemi ziyaret et benim sitem harika bilgilerle dolu demektir. Siteniz harika bilgilerle dolu değilse, kırık linkler varsa, SEO uyumlu olmayan resimler varsa ve gönderiyorsanız yükselmek yerine düşebilirsiniz de. Profesyonel bir SEO uzmanı buna dikkat eder.

Özgün tanıtım makaleleri ve görseller,

Sitenizi Google botlarının gözünde çekici kılan özgün, faydalı, SEO uyumlu makaleler ve SEO uyumlu görsellerdir. Ziyaretçi gözünde de bu durum aynıdır. Hiçbir ziyaretçi özgün olmayan, başka yerden kopyalandığı çok belli, aynı kelimelerin yüzlerce kez tekrar edildiği bir makaleyi okumak istemez. Botlarda bunu zaten spam gibi görür. Özgün tanıtım makaleleri, özgün yazılar, özgün resim görselleri sitemizin bel kemiğini oluşturur. Web sitemizin kullanışlılığı, ziyaretçinin bir çırpıda neyi arıyorsa bulabilmesi bizim için artı olan durumlardır. Web sitesinin kullanışlılığı önemlidir. Özgün makale siteye ivme kazandırır, kopya içeren makale siteyi düşürür.

Kadınlara hitap eden bir ürün satıyorsanız, kadınların beğeneceği grafik tasarımlar yaptırıp, özgün ve konuya nokta atışı yapan yazılar yazıp sitenizden konuyla ilgili bir link paylaşıp resimlerle birlikte yayınlayabilirsiniz. Bu devamlı takipçilerin sitenizi tekrar tekrar ziyaret etmesi için önemlidir. Bunu yaparken ziyaretçiyi boğmayan, içi dolu gerçek bilgiler paylaşmak önemlidir.

Google ürünleri olmadan asla…

SEO uzmanı Google’a aşıktır. Onsuz yapamaz, ondan aldığı deste deste sertifikalarla yaşar. Google ürünleri ile çalışır, emek verir. Google’ın aldığı nefesi bilir. Google ürünlerinin her biri için ayrı ayrı uzmandır. Neyi nerede bulacağını bilir. SEO çalışması süreci içinde SEO uzmanınız Google Analitik, Google Search Console, Google Maps, Google İmage Search, google.com gibi ürünleri her gün defalarca kullanır. Sürekli Google’dan bahsediyor olmam diğer önemil arama motorlarını işlerimizde kullanmadığımız anlamına gelmiyor. Web sitenizi optimize ederken Bing, Yahoo, Yandex gibi arama motorlarına da optimize ediyor ve kaydediyoruz. Ülkemizde en çok kullanılan arama motorunun Google arama motoru olması sebebiyle konumuz hep Google üzerinden gelişiyor.

 

Raporlama müşterinin güvenini pekiştirir.

2012 yılından beri SEO çalışması yapıyorum, müşterilerimin süreçle ilgilendiğini, ne yaptığımı sorduğunu hiç görmedim. Doğal olarak her müşteri telefonun çalmasına odaklıdır. Bazı müşteriler sadece çalışmaya başladığımız ilk günlerde neler yaptığımızı sorar. Birkaç cümle ile odakladığımızda iyi tamam beni arasınlar yeter size güveniyorum der. Çünkü benim müşterilerim referanslarımla konuşuyor. Bu sebeple sürecin başından sonuna kadar müşterim de, bende birbirimize karşı güven içinde ilerliyoruz. Bu bize daha rahat bir çalışma ortamı sunuyor. Çalışmaya başladıktan 30 gün sonra raporlarımı göndermeye başlıyorum. Süreç her zaman daha uzun olduğundan, ilk raporun gönderilmesi güveni daha da pekiştiriyor.

Raporun içinde siteye ne kadar ziyaretçinin, ne kadar gündür girdiği, hangi anahtar kelimeleri yazarak geldiği açıkça yazıyor. Bu rapor bizim manuel olarak hazırladığımız bir rapor olmadığı için müşterimiz buna tam güveniyor. Biz bu raporu Google Analitik sisteminden alarak size iletiyoruz. Gerekirse bu analitik sisteminden siz değerli müşterimize de bir üyelik tanımlayıp kendinizin kolayca izleyebilmesini sağlıyoruz.

SEO süreci başarıyla tamamlanmalı…

SEO çalışması başarıyla tamamlandığında artık amacına ulaşmıştır. Müşterimizin telefonları çalar, siteye başladığı noktaya nazaran kat kat fazla ziyaretçi gelir, firma ivme kazanmaya başlar. SEO uzmanının yaptığı iş, müşterinin iş yerine müşteri olarak yansımıyorsa SEO çalışması başarısızdır. Site Google da çıkıyor da müşteri gelmiyorsa alakasız anahtar kelimelerle yayınlanmıştır ki bu yanlıştır. İnnova Reklam Web Tasarım Ajansı olarak bizler profesyonel olarak 2012 yılından beri SEO çalışması yapıyoruz. SEO uzmanı arıyorsanız en doğru stratejilerle en etkin SEO çalışmasını size sunacak yerde, doğru yerdesiniz. Aşağıdaki irtibat numaralarımızdan bizimle irtibata geçerek bilgi alabilirsiniz. Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Mobil gsm numaramız 0532 683 13 43

Facebook Sayfamız

İnstagram Sayfamız

Web Tasarım Sayfamız

İletişim Sayfamız

 

 

5/5 - (27 votes)

Hakkında webtasarimci

Ayrıca Kontrol Edin

Web tasarım örnekleri

Web tasarım örnekleri

Web tasarım örnekleri Web tasarım örnekleri web tasarım yaptırmayı düşündüğümüz zaman görmek istediğimiz şablonlardır. Firmalardan …