Xhtml Nedir? Neden Xhtml ?

Xhtml Nedir? Neden Xhtml ? XHTML Nedir, Neden XHTML, Web tasarım dersleri, Xhtml dersleri, Xhtml öğreniyorum, Xhtml hakkında bilgi arıyorum, Web tasarımı yeni başlayanlar, Yeni başlayanlar için html eğitimleri, Yeni başlayanlar için web tasarım dersleri, genişleyebilir köprü metni işaretleme dili, Extensible Hyper Text Markup Language gibi sorgular yazarak web sitemize ulaşan değerli ziyaretçimiz web sitemize hoşgeldiniz.

xhtml-nedir-neden-xhtml

XHTML yani Genişleyebilir Köprü Metni İşaretleme Dili, (Extensible Hyper Text Markup Language) web tasarım geliştirme web sayfalarının yapısal ve görsel olarak tarayıcılarda (explorer, firefox, google chrome gibi)  nasıl görüneceğini belirlemek için kullanılan bir işaretleme ve kodlama dilidir ve HTML dilinin yerini almak üzere tasarlanmış ve geliştirilmiştir.

XHTML, HTML dilinin 4. sürümünü temel aldığından sadece tüm yeni tarayıcılar ve eski tarayıcıların örneğin internet explorer yeni sürümleri tarafından desteklenmektedir. Yani tarayıcımız güncel ise xhtml dilinin tüm nimetlerinden web sitenizde faydalanabilirsiniz.

HTML

HTML dilinin aksine sıkı kurallara sahiptir. HTML‘nin kullanıldığı dönemlerde bir standardının olmaması ve isteğe göre uyarlama şeklinde gelişen tavırlar ve özellikle tarayıcı geliştiricileri hep birçok soruna yol açmıştı. Ortalıkta standartları belirleyecek bir kurumun olmamasının doğurduğu sorunlar, web standartlarını belirleyen kurum olan World Wide Web Consortium W3C adlı organizasyonun kurulması ile çözüme kavuşmaya başladı.

XHTML 2001 yılında çıkan 1.0 sürümüyle XML dilinin genişleyebilir (extensible) yapısını bünyesinde bulundurması daha standart bir yapıya sahip olması, daha temiz bir HTML yazımı gerektirmesi bilgisayarlar haricinde mobil telefonlar ve XML yazımı gerektirmesi bilgisayarlar haricinde mobil telefonlar ve XML uyumlu birçok cihaz tarafından da desteklenmesi vb sebeplerden dolayı Word Wide Web Consortioum W3C tarafından kabul edilen standart oldu…

NEDEN XHTML?

Yapacağınız web sitesinin günümüzün gelişmiş özelliklere sahip tarayıcılarında doğru bir şekilde ve hepsinde de aynı şekilde görüntülenmesi için XHTML standartlarına uymanız gerekmektedir. Bunu; XML dilinin etiket bütünlüğünü sağlayarak tarayıcılarda en doğru sonucu almanıza imkan veren yapısına borçlu olduğumuzu söyleyebiliriz. (XML dilini detaylı olarak kitabımızın 4. bölümünde inceleyeceğiz.)

Klasik HTML‘nin gevşek kuralları ile yazacağınız siteler farklı tarayıcılarda farklı bazen çok problemli görüntülenebilir. Ayrıca tarayıcılar tarafından da daha geç algılanacaktır. Bunun anlamı bazı tarayıcılarda kötü görünen ve daha geç algılanan ve daha geç erişilen bir siteniz olacaktır. Bu noktada XHTML dilinin kurallarının katı olmasına rağmen öğrenilmesinin kolay olduğunu da ifade etmek isterdim. Az sonra bunun böyle olduğunu siz de tasarım ve kodlama yaptıkça göreceksiniz.

Facebook Sayfamız

İnstagram Sayfamız

Web Tasarım Sayfamız

İletişim Sayfamız

5/5 - (1 vote)